Коучинг

Kouching
Коучинг
Това е ново за България и бизнес климата в нас. Може да се срещне и като „бизнес коучинг”, НЛП (нервно-лингвистично планиране), а също и като даване на съвети, консултиране и т.н. Последните не са точни определения. Използват се в по-широк обхват на обяснение.
В света и по-скоро в западната му част има много примери за използване на коучинг и като професия, и като бизнес. По-надолу ще дам един пример, който може да ви накара да се замислете и вие дали ще сте справите с коучинга.

Тук не е задължително да си експерт във всяка една област. Трябва само да накараш човека, който събеседваш да разчупи мирогледа си, да погледна отвъд рамките на общоприетите правила. Това се постига чрез задаване на въпроси, който търсят ясна и отчетливи отговори. 

Примерни такива могат да са:

Как ви манипулират?

manipulacia
Внимание! Вие сте манипулиран
Научете чрез кои методи сте манипулирани. А може и да си изберете някои от тях как да постигнете желан резултат... Ваш избор!

Отвличане на внимание
Колко често Ви се е случвало? Привидно сте въвлечени в теми, които са напълно безсмислени. Така вниманието ви е отклонено от важните неща.

Проблеми - решания
Изкувствено се създават проблеми, а след това се прилагат техните решения. Среща се много често при големите корпорации, фирмена политика, а и при дипломатите.

Как да напишем перфектното мотивационно писмо?

И вие, както и много други сте изправен пред това да си търсите нова работа. Вече сте направили перфектното си CV,  но все още нещо му липсва. Нещо, с което да се откройте от другите кандидати.
В следващите редова ще прочетете за това как да си направите перфектното мотивационно писмо.

1. Трябва да грабне вниманието на работодателя. Разликата с вашето CV тук трябва да се изрази по начина ви на изразяване/писане. Освободете се от нормите и дайте поле на въображението си. Представете се в най-добрата си светлина без да лъжите. Ако е необходимо го преработете няколко пъти и дайте на друг да го прочете. Колкото повече мнения съберете, толкова по-добре.

2. Спазвайте границите на бизнес етикета. Ако кандидатствате за финансова институция не можете да пишете "кинти", "зелено" и т.н. жаргони. Проверете термините, които се използват.

3. Напишете защо кандидатствате за тази работа

4. Защо трябва вас да наемат точно?

5. Какво знаете за фирмата, вашите очаквания и намерения

6. С какво можете да помогнете за развитието - личностно и професионално

7. Всяко мотивационно писмо трябва да бъде индивидуално. Не трябва да напишете 2-3 и да ги разпращате на всичките работодатели. Те се виждат и отсяват най-лесно. Замислете се, че ако вие искахте да наемете някой с творческо мислене и начин да се изрази, нямаше да е със стандартно мотивационно писмо, което са получи още 1 куп работодатели.

Минимална работна заплата

От 1-ви януари тази година минималната работна заплата се повишава с 20 лв или веече е 310 лв.

Професионалните родители ще получават с 30 лв повече от досегашните 435 лв или сега ще взимат 465 лв. Ако отглеждат повече от три деца ще получават по 527 лв за всяко едно.

Месечните приходи за деца с увреждания, детските и еднократните помощи за раздане на деца, близнаци и майки студентки към този момент остават непроменени.

Как да избегнем данък "лихва"?!

От първи януари тази година (2013) всички депозити независимо в чужбина или България се облагат с данък "лихва" от 10%.

Можем ли да го избегнем?

За момента има една свободна вратичка и тя е депозитите да бъдат в местна валута. Страната трябва да има собствена валута, а не общоприета като евро и долар. 

Пример

Кои са най-лошите ни финансови навици?!

Живот на кредит. Ако все още го правите, то замислете се дали не е време да започнете да харчите толкова, колкото изкарвате.

Над 70% от европейците заявяват, че по-голямата част от бюджета им отива за храна, напитки и плащане на погасителни вноски. Останалите 30% за забавление и много малка част от тях за спестявания.